ما را در جامعه های مجازی دنبال کنید.

میدان پالیزی، خیابان شهید قندی، پلاک 76، واحد 4 و 13
ایران ، تهران

سوالات متداول

سوالات متداول

این نوع گواهی با توجه به تعرفه کالا و در صورتیکه جز کالاهای مشمول استاندارد اجباری باشد، توسط یکی از شرکت های بازرسی صادر میگردد.

در صورت گشایش اعتبار اسنادی و یا حواله هزینه پروفرما از طریق بانک، با توجه به قانون مقررات ارزی، ارائه گواهی بازرسی جهت اطمینان از انطباق کالا با مندرجات پروفرما، الزامی می باشد.

این گواهی را ادارات کل استاندارد استانی پس از ارزیابی مدارک و مستندات محموله وارداتی، صادر می نمایند.

در صورتیکه کالا مشمول مقررات استاندارد اجباری واردات کالا باشد و امکان آزمون در کشور وجود نداشته باشد می بایست در مبدا حمل بازرسی شود در غیر این صورت صدور گواهی بازرسی در مقصد در صورت پذیرش ریسک های ناشی از عدم بازرسی کالا توسط وارد کننده بلامانع می باشد. همچنین معمولا کالاها یا تجهیزاتی که از طریق اعتبار اسنادی خریداری شده اند می بایست در مبدا بازرسی شده و گواهی بازرسی صادر شود.

زمان لازم جهت بازرسی و صدور گواهی ارتباط مستقیم با نوع کالا و حجم محموله وارداتی دارد. در هر صورت گواهی بازرسی پس از نهایی شدن کلیه مستندات از جمله نتایج آزمون، بارنامه صادر میگردد.

هزینه بازرسی کالا نیز وابسته به حجم محموله وارداتی می باشد و معمولا بر اساس نفر روز بازرسی تعیین می گردد.

آزمایشگاه هایی که موفق به اخذ گواهینامه ISO17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت گردیده اند. همچنین آزمایشگاه های سازمان و یا آزمایشگاه هایی که بروش اجرایی تایید صلاحیت شده اند نیز مورد تایید می باشند.

این گواهی در خصوص طرح هایی صادر میگردد که مجری طرح قصد دریافت تسهیلات از بانک ها را دارند.

هر ساله سازمان ملی استاندارد لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری را در یک یا چندین نوبت اعلام می نماید. صاحبان کالا و شرکت های بازرسی ملزم به رعایت قوانین و مقررات مربوطه می باشند.

اخذ نشان استاندارد از طریق ارائه درخواست به ادارات کل استاندارد استانی صورت میگیرد. اشخاص حقیقی و یا حقوقی آشنا به مراحل نیز می توانند واحد های تولیدی را در این مسیر همراهی و راهنمایی نمایند.

گواهی بازرسی کالا برای محموله وارداتی مربوطه معتبر می باشد. همچنین برای برخی محموله های خاص از قبیل مواد غذایی دارای تاریخ انقضا می باشد. به طور مثال برای محصول غذایی فرایند شده ، در زمان پذیرش و ثبت اظهارنامه در ادارات کل استاندارد استانی نباید بیش از یک سوم تاریخ اعتبار کالا سپری شده باشد.

در صورتیکه انجام آزمون نیازمند نصب و راه اندازی تجهیزات باشد، صدور گواهی بازرسی منوط به ترخیص موقت از گمرک می باشد. وارد کنندگان می بایست پس از انعقاد قرارداد با یکی از شرکت های بازرسی و ارائه تعهدات لازم اقدام به ترخیص موقت از گمرک نموده و پس از انجام آزمون و صدور گواهی بازرسی، مدارک و مستندات مربوطه را به اداره استاندارد تحویل نمایند.

در صورتیکه کالا یا تجهیزات مربوطه بدون بازرسی وارد کشور شده باشند، در صورت درخواست واردکننده محموله و تایید اداره کل استاندارد مربوطه، صدور گواهی بازرسی اسنادی توسط احدی از شرکت های بازرسی بلامانع می باشد.

بازرسی گفته میشود که توسط شخص ثالث (بغیر از فروشنده یا خریدار و نمایندگان ایشان و طرفین معامله) صورت پذیرد.