ما را در جامعه های مجازی دنبال کنید.

میدان پالیزی، خیابان شهید قندی، پلاک 76، واحد 4 و 13
ایران ، تهران

بازرسی کالا

بازرسی بانکی: 

بازرسی پیش از حمل PSI (صدور گواهی نامه استاندارد IC)

بازرسی پیش از حمل PSI  و صدور گواهینامه استانداردIC  یکی از فعالیت های شرکت بازرسی پرنیان  پایش اندیشه کادوس می باشد که توسط بازرسین و تیم تخصصی شرکت PPAK  به عنوان بازرس امین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در تمامی گمرکات مبدا و مقصد ارائه می شود.

باتوجه به الزام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه کالاهای وارداتی موضوع اسناد اعتباری می بایست توسط شرکت های بازرسی مورد ارزیابی قرار گیرند.

گواهی بازرسی یا گواهی سوریانس (بازرسی کالا) سندی است که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود.

در بازرگانی بین المللی که طرفین داد و ستد ساکن کشورهای مختلف می باشند و در اکثر معاملات کالا نیز از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، بازرسی ممکن است از زمان بسته بندی شروع و در حین بسته بندی تا موقع بارگیری برای حمل به مقصد ادامه یابد ولی معمولاً بازرسی از بسته های آماده جهت صدور انجام گرفته و سپس صدور گواهینامه استاندارد می شود.

در بند ۲ شرایط عمومی استاندارد در بازرسیهای بینالمللی مصوب IFIA ، بازرسی چنین تعریف شده است:

بازرسی عبارت است از انجام بازبینی، بررسی، آزمایش، نمونه برداری، اندازه گیری و عملیات مشابه و صدور گزارشها و گواهینامه های مربوط به این عملیات و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای در رابطه با این موضوعات میباشد.

تعریف بازرسی پیش از حمل یا  PRESHIPMENT INSPECTION

اتاق بازرگانی بین المللی ICC  نیز در بند ب ـ ۹ شرایط اینکوترمز، بازرسی پیش از حمل یا PSI  را در تعریفی که به GATT  ارائه نموده چنین بیان کرده است:

فعالیتهای بازرسی پیش از حمل شامل تمامی اقداماتی است که بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه بندی گمرکی کالایی که به قلمرو کشور استفاده کننده صادر میشود مربوط میباشد، مشروط بر این که اقدامات گمرکی کشوری که کالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد. باید توجه داشت بازرسی یکی از حلقه های زنجیره تجارت بین المللی میباشد. 

 بررسی ارزش پروفرما و تایید اصالت و ماهیت فروشنده (Price Verification)  بررسی ارزش پروفرما

تولید و واردات برخی کالاهای خاص، می بایست قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، از نظر  ارزش پروفرما و اصالت فروشنده یا تولید کننده مورد بررسی قرار گیرد. انجام بررسی اصالت  فروشنده ، بررسی ماهیت و توانمندیهای تولید کنندگان/ فروشندگان از طریق بررسی رزومه ،مستندات و سوابق کاری، گواهینامه ها، تعداد پرسنل، گردش مالی سالیانه، ظرفیت تولید و…     آنها صورت می پذیرد.

همچنین بر اساس مقررات بانکی، پرفورمای تجهیزات پروژه های بزرگ صنعتی و خطوط تولید وارداتی، می بایست قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، مورد تایید از لحاظ ارزش قرار بگیرند.  این شرکت با داشتن کامل ترین بانک اطلاعاتی، آماده انجام خدمات مربوطه می باشد .

خدمات قابل ارائه از طریق اخذ استعلامات از فروشندگان و تولیدکنندگان کالاهای دارای مشخصات فنی مشابه می باشد.

  • پروفرما یا پیش فاکتورPROFORMA INVOICE  

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و مندرجات آن شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما، مبدا کالا است.

  • موارد استفاده پروفرما:

خریدار کالا برای گرفتن ارز خارجی یا دریافت مجوز برای واردات کالای خود باید پروفرما یا همان پیش فاکتور را به مقامات دولت خود ارائه دهد.

از طریق این پیش فاکتور افراد از حدود تقریبی قیمت ها آگاه می شوند و در صورتیکه با قیمت مشکل نداشته باشند بین فروشنده و خریدار قرارداد فروش بسته می شود.

از پروفرما می توان برای بستن قرار دادهای صادراتی در مزایدات استفاده کرد.

بازرسی کالا  (صدور گواهینامه استاندارد COI)  صدور گواهینامه استاندارد در حوزه بازرسی کالا

واحد بازرسی کالای شرکت بازرسی پرنیان پایش اندیشه کادوس با در اختیار داشتن شعب و نمایندگی های گسترده در خارج و داخل از کشور و استفاده از بازرسان مجرب و کارآزموده، کلیه خدمات مرتبط با صدور گواهینامه در حوزه بازرسی کالا در مبدا و مقصد را انجام می دهد .شرکت بازرسی پرنیان پایش اندیشه کادوس   بعنوان امین خریدار وظیفه بازرسی بر اساس دامنه بازرسی تعیین شده از سوی خریدار را   بر عهده دارد.

بازرسی کالا در مبدا:

با توجه به قوانین سازمان ملی استاندارد کالا ها به دو دسته مشمول استاندارد اجباری و غیر مشمول طبقه بندی شده، و کالاهای مشمول نیز می بایست به صورت کیفی مورد ارزیابی قرار گیرند. بر این اساس شرکت پرنیان پایش اندیشه کادوس با در اختیار داشتن شعبات متعدد ، امکان انجام بازرسی کالا در کلیه کشور های جهان را داشته و نسبت به انجام بازرسی در مبدا حمل اقدام نموده و گواهینامه COI صادر نماید.

بازرسی کالا در مقصد:

بسیاری از واحد های تولیدی به دلیل نیاز به تسریع در فرآیند واردات و نیاز خطوط تولید ، بدون انجام بازرسی نسبت به حمل کالا مبادرت نموده و قبل از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد اقدام می نماید. شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با در اختیار داشتن شعبات در کلیه استانهای ایران ، امکان انجام بازرسی کالا در مقصد و صدور گواهینامه استاندارد COI  را دارا می باشد.